Te porady jak wykonać audyt bhp zaskoczą nawet profesjonalistę! - z bhp

audyt bhp

Pomoc w sporządzeniu dokumentacji powypadkowej

W niemal każdej pracy, mimo zachowania wszelkich zasad i przepisów związanych z bezpieczeństwem, może zdarzyć się jakiś nieszczęśliwy wypadek. W sytuacji wypadku, który miał miejsce podczas pracy, obowiązkiem pracodawcy jest sp

Te porady jak wykonać audyt bhp zaskoczą nawet profesjonalistę! - z bhp audyt bhp
orządzenie odpowiedniej dokumentacji powypadkowej. Firma działająca w branży BHP oferuje pomoc w postępowaniu powypadkowym zajmując się sporządzaniem dokumentacji oraz instruowaniem pracodawcy, jakie kroki należy podjąć w kolejnych etapach postępowania powypadkowego. Pierwszym krokiem w przygotowaniu profesjonalnej dokumentacji powypadkowej jest przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia w związku z zaistniałym wypadkiem pracownika. Jednym ze sposobów zapobiegania wypadkom podczas pracy jest właściwe edukowanie pracowników o grożących niebezpieczeństwach poprzez szkolenia BHP oraz różnego rodzaju kursy. Nie zawsze jednak możliwe jest zapobiegnięcie wypadkom w miejscu pracy, więc w sytuacji zaistnienia jakiegoś wypadku obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie dokumentacji powypadkowej.


Pracownik służby BHP

Praca jako specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy wymaga od osoby posiadania odpowiednich kwalifikacji. Firma działająca w branży BHP zatrudnia odpowiednich specjalistów, którzy posiadają wiedzę oraz wykształcenie w zakresie pełnienia służby BHP. Można wyróżnić kilka szczebli pełnienia służby związanej z bezpieczeństwem i higieną pracy. Podstawowym szczeblem w firmie BHP jest bycie inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, potem można wymienić starszego inspektora do spraw BHP. Kolejnymi szczeblami kariery w branży BHP są specjalista do spraw bezpieczeństwa, starszy specjalista oraz główny specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Żeby rozpocząć pracę jako inspektor do spraw BHP należy posiadać zawód technika BHP, który zdobywa się poprzez ukończenie szkoły o odpowiednim profilu. Starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy można zostać po ukończeniu wyższego wykształcenia na kierunku związanym z BHP. Jedynie osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie może prowadzić szkolenia BHP.


Klasyfikacja okresowych szkoleń BHP

Okresowe szkolenia BHP są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Firma działająca w branży BHP często zajmuje się przeprowadzaniem kursów BHP, które są obowiązkowe dla pracowników oraz pracodawców. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest niezwykle istotne, ponieważ wynika z przepisów prawnych regulujących kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Można wyróżnić kilka rodzajów okresowych szkoleń BHP, które są podzielone ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Ponadto poszczególne rodzaje okresowych kursów z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różny okres ważności i składają się z innej ilości godzin lekcyjnych. Rodzaje okresowych szkoleń BHP to szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, dla pracodawców i osób kierujących innymi pracownikami, a także szkolenia dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Ponadto można wyróżnić jeszcze szkolenia BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjnych.


Na czym polegają okresowe szkolenia BHP

Posiadanie ważnego okresowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy oraz pracownika, który to obowiązek wynika z Kodeksu Pracy. Firma zajmująca się branżą BHP oferuje przeprowadzanie odpowiedniego okresowego szkolenia BHP. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą się dzielić na wstępne oraz okresowe. Wstępne szkolenie BHP dotyczy jedynie pracowników, którzy zaczynają pracę w danym zakładzie, natomiast okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane co jakiś czas. W zależności od rodzaju kursu BHP jego okres ważności może być różny. Przykładowo szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników biurowych posiada ważność sześciu lat, co oznacza że ten rodzaj kursu należy powtarzać co sześć lat. Rodzaj szkolenia BHP jest dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska. Ważność danego rodzaju szkolenia BHP zależy przede wszystkim od ryzyka wykonywania konkretnej pracy, tak więc najkrótszy okres ważności posiadają szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych.